Poročilo iz Svetovnega prvenstva 2022 v Kairu, Egipt

Med 14. in 25. oktobrom je v Kairu potekalo svetovno prvenstvo v streljanju s puško in pištolo na 10, 25, 50 in 300 metrov, ki se ga je udeležila tudi 8-članska slovenska reprezentanca. V Egipt so ob selektorici Andreji Vlah ter trenerjema Damijanu Klopčiču in Andreju Brunšku odpotovali Denis Bola Ujčič, Jože Čeper, Rajmond Debevec, Živa Dvoršak, Klavdija Jerovšek, Urška Kuharič, Luka Lukić in Robert Markoja.

Zračna puška in pištola 10 m

Prvenstvo so za slovenske strelke in strelce otvorila dekleta na posamični tekmi z zračno puško – disciplini, v kateri so se v minulih štirih letih od prejšnjega svetovnega prvenstva rezultati močno dvignili. Če je bilo štiri leta nazaj za finale treba ustreliti 626 krogov, je bila letos meja prvih osmih tekmovalk 630,0 kroga. V težki konkurenci 135 tekmovalk so se slovenske strelke uvrstile na: 58. mesto Klavdija Jerovšek, 63. mesto Živa Dvoršak in 68. mesto Urška Kuharič. Na ekipni tekmi je slovenski troperesni deteljici kazalo bolje, a jim je za preboj v nadaljevanje tekmovanja zmanjkalo le 0,4 kroga in so tako med 30 ekipami zasedle 10. mesto.

Z zračnim orožjem je na pištoli tekmoval Jože Čeper. Ker se rezultati na zračni pištoli še vedno razporejajo na cele kroge in ne na decimalke kakor pri puški, so tu med tekmovalci razlike primerno manjše. Z rezultatom 574 kroga je bil Čeper 8 krogov oddaljen od finala in je zasedel končno 49. mesto.

Na zračni puški se je med slovenskimi reprezentanti in reprezentantkami najbolje znašel novinec na svetovnem prizorišču, Luka Lukić, ki je dokazal, da odličen nastop na poletnih Sredozemskih igrah ni bil le trenuten navdih. Z rezultatom 625,3 kroga in dvema nekoliko slabšima serijama mu je do finala zmanjkalo 1,6 kroga, a je 12. mesto na svetovnem prvenstvu zanj krasna popotnica za nadaljevanje športne poti, ki mu jo letos s finančno podporo v obliki štipendije omogoča tudi Rajmond Debevec.

Malokalibrska puška 50 m

V neolimpijski disciplini 50 m leže je pri članicah nastopila le Živa Dvoršak, ki pa so ji težki vetrovni pogoji povzročili preveč preglavic. Ena dobra serija je bila premalo za boljšo uvrstitev in zasedla je 44. mesto.

V isti disciplini sta pri članih nastopila oba slovenska strelca, Robert Markoja in Rajmond Debevec, ki sta se prav tako morala boriti z vetrom in slabo vidljivostjo zaradi zelo temnih tarč. Debevec je nastop končal na 48., Markoja pa na 75. mestu.

V kraljevski disciplini, trojni položaj, so se v boj podale vse tri slovenske članice, ki so vse uspešno prestale eliminacije. Rezultat Dvoršak iz eliminacij – 587 krogov – je obetal tudi za kvalifikacije, kjer pa je ustrelila 4 kroge manj in zasedla 28. mesto. Še krog manj Kuharič (582 krogov) je zadoščal za 30. mesto, Jerovšek pa je bila 44.

Članice so v isti disciplini nastopile tudi v ekipni konkurenci in zasedle 18. mesto.

V disciplini trojni položaj je tekmoval Robert Markoja, ki je uspešno opravil z eliminacijami, v kvalifikacijah pa izenačil lasten državni rekord (585 krogov) in osvojil 40. mesto.

Pištola 25 m

V tekmovanjih s pištolo na 25 m sta slovenske barve zastopala Denis Bola Ujčič in Jože Čeper, ki je na strelsko linijo stopil prvi. V disciplini standard pištola je Čeper pet serij oddelal odlično, a mu je predzadnjih slabših 10 strelov odneslo višjo uvrstitev. Tekmo je s 564 krogi končal na 20. mestu.

V ženski olimpijski disciplini pištole na 25 m je Denis Bola Ujčič solidno oddelala tako precizni kot hitrostrelni del tekmovanja in zasedla 53. mesto med 89 tekmovalkami.

Jože Čeper je imel priložnost pokazati svoje znanje še v dveh disciplinah. V prvi, hitrostrelni pištoli, sta ga višje uvrstitve stali obe zadnji seriji (v katerih mora strelec v štirih sekundah ustreliti pet strelov) in tekmovanje je končal na 52. mestu.

Čeper pa je očitno ohranil dovolj energije in zbranosti tudi za disciplino pištole s središčnim vžigom, kjer je med 33 tekmovalci (ker disciplina ni olimpijska, je udeležencev manj) osvojil 4. mesto, kar mu sicer ni prineslo medalje, si pa je priboril kategorizacijo mednarodnega razreda. Z rezultatom 583 je bil zaradi enega strela v 8,9 čisto blizu drugemu mestu.

Puška 300 m

Sledijo še discipline s puško velikega kalibra na 300 m, v katerih so Slovenijo zastopala dva trenutna in en že nekdanji član vojaške športne enote: Urška Kuharič in Robert Markoja ter Rajmond Debevec.

Robert Markoja je v odprti kategoriji (moški in ženske) discipline standardna puška zasedel 15. mesto.

V disciplini trojni položaj je odlično kazalo Urški Kuharič, ki pa si je privoščila en strel v 5, s čimer so stopničke splavale po vodi. Zasedla je 6. mesto in si pridobila kategorizacijo mednarodnega razreda. Kuharič je nastopila tudi v disciplini leže in zasedla 15. mesto.

Kuharič in Markoja sta nastopila v disciplini mešanih parov v trojnem položaju in zasedla 9. mesto, Kuharič pa je z Debevcem v mešanem paru nastopila še v disciplini leže, kjer sta osvojila 11. mesto.

Debevec je od sebe največ pričakoval v disciplini leže, kjer je branil naslov svetovnega prvaka izpred štirih let. Do četrte serije je bila uvrstitev na stopničke še povsem mogoča, a je ob drobnih napakah z rezultatom 594 krogov nazadnje pristal na 18. mestu.